Cormac McCarthy: Cesta

Autor: Cormac McCarthy

Žáner: román

Románový príbeh o láske, obetavosti a nádeji, ktorý stvorili nemilosrdne drsné podmienky, získal roku 2007 Pulitzerovou cenu. Na vyprahnutú zem sa zniesla ďalšia vrstva prachu a popola. Kýpte stromov sa striedajú s ruinami civilizácie. Mŕtvi nemo svedčia o bolesti a bezmocnosti, poslední živí sa nezastavia pred ničím, ani pred kanibalizmom. Jediná možnosť uniknúť smrti je cesta – na juh. Desivá realita postapokalyptického románu Cormaca McCarthyho o putovaní otca a syna krajinou spustošenou kataklizmou predstavuje svet, v ktorom prestali platiť hodnoty civilizácie a cenu má len to, čo pomôže prežiť ďalší deň. Uprostred nepriateľskej krajiny sa rozvíja nádherný ľudský cit, pevné puto medzi otcom a synom. – gorila.sk

Príbeh otca a syna v krajine, ktorú zasiahla apokalypsa je príbehom, ktorý nenechá nikoho ľahostajným. Každodenný zápas o život sa stretáva s neopísateľnou túžbou o prežitie otca kvôli synovi, ktorý je jediným, čo mu ešte ostalo.  Spoločne prežívajú zo dňa na deň a venujú si navzájom toľko citu a  lásky vo svete, kde akékoľvek zákony stratili svoju platnosť a človek sa často stáva pre druhých jediným a to potravou, ktorá mu umožní prežiť. V tomto sivom svete existujú dvaja hrdinovia, ktorý putujú na juh v nádeji, že nájdu nový svet. V jedinom nákupnom vozíku si vezú celý svoj život. Bez akejkoľvek perspektívy sa ukrývajú pred ostatnými, ktorí prežili peklo na zemi.

Táto knižka je tou, ktorú by som odporučila každému a odkedy som ju dostala putuje pomedzi mojich priateľov, pretože by bola škoda, aby ostala na poličke a čakala, kým si ju opäť prečítam. Tak silný príbeh jednoducho musí poznať každý. A hoci autor počas celej knihy nevysvetlí, čo sa vo svete stalo a čo bolo tým, čo priviedlo našich hrdinov, ktorých mená ostávajú neznáme do situácie, ktorú by mnohí z nás ukončili radšej samovraždou, núti nás zamýšľať sa, či by sme aj my našli vo sebe toľko síl, aby sme sa adaptovali a bojovali o každučký jeden deň. Alebo si snáď niekto vie predstaviť bezútešný život v sivom, prachom zapadnutom svete plnom kanibalov, bez základných potrieb, bez istoty, že sa každý napijeme čistej vody?

Úžasný príbeh, ktorý sa stal predlohou rovnomennému filmu je plný lásky, obetavosti  a smútku odporúčam skutočne každému.

This entry was posted on Saturday, April 30th, 2011 at 8:21 pm and is filed under knihy . You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Lorem ipsum dolor amet

Sed lacus. Donec lectus. Nullam pretium nibh ut turpis. Nam bibendum. In nulla tortor, elementum vel, tempor at, varius non, purus. Mauris vitae nisl nec metus placerat consectetuer. Donec ipsum. Proin imperdiet est. Phasellus dapibus semper urna. Pellentesque ornare, orci in consectetuer hendrerit, urna elit eleifend nunc, ut consectetuer nisl felis ac diam.